fbpx

בריאות מותאמת אישית

בריאות מותאמת אישית

Share This Post

רפואה מותאמת אישית

בשנים האחרונות אפשר לזהות שיח הולך וגובר סביב הנושא של התאמת טיפולים רפואיים באופן אישי למטופל, אלא שמרבית האנשים אינם מבינים לגמרי מה זה אומר והאם יש לכך ערך אמיתי. ובכן, התאמה אישית בעולם הרפואה הוא נושא שמלווה אותנו כבר זמן רב, על אף שמרביתנו לא יודעים לזהות אותו. בשנים האחרונות, בעיקר בזכות ההתקדמות האדירה בתחום הגנטיקה, הפך הנושא של רפואה מותאמת אישית לנושא מפתח בעולם הרפואה ובשנים הבאות צפויה מערכת הבריאות כולה לעבור מהפכה של ממש בתחום זה. אז מה זה בדיוק אומר בריאות מותאמת אישית? איך היא באה לידי ביטוי ומדוע היא כל כך חשובה? על כך תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

למידע נוסף לחצו כאן

רפואה מותאמת אישית – מה זה אומר?

ובכן, על הנושא של התאמת הטיפול באופן אישי למטופל דיבר כבר הרמב"ם, בזמנו מהזווית של תשאול אישי של המטופל, הבנת המצב שלו לעומק וראיית המטופל כמרכז ההליך הרפואי. התאמה אישית של תהליכים רפואיים קיימת גם בעידן המודרני בצורות שונות ואחת הבולטות שבהן היא רפואה ציבורית מול רפואה פרטית. על אף שמרביתנו לא מודעים לכך, אחד ההבדלים המרכזיים בין רפואה ציבורית לרפואה פרטית הוא רמת ההתאמה האישית של הטיפול למטופל – בזמן המוקדש למטופל, בפרק הזמן שצריך המטופל להמתין לקבלת הטיפול/ הניתוח, ביכולתו לבחור את הרופא המטפל/ המנתח וכן הלאה. ברפואה הציבורית, השירות הרפואי ניתן כסטנדרט אחד לכלל הציבור, קרי הטיפול הוא העיקר והמטופל הוא המשני. ברפואה הפרטית זה בדיוק הפוך – המטופל הוא במרכז וההליך הרפואי כולו מותאם עבורו. זוהי דוגמא קלאסית של רפואה מותאמת אישית, אם כי בשורות הבאות נראה כיצד בא תחום זה לידי ביטוי בצורה עמוקה ונרחבת הרבה יותר.

בריאות מותאמת אישית על בסיס גנטיקה

אחד המנועים המשמעותיים ביותר שמניעים את תחום הרפואה האישית קדימה הוא המנוע הגנטי. הגנטיקה מאפשרת לנו לראשונה אי פעם, ללמוד את המאפיינים הביולוגיים האישיים של כל אדם ואדם באופן מאוד ספציפי וברזולוציה גבוהה. כך למשל, חולי סרטן מסוג זהה יכולים לסבול מסוגים שונים של מוטציות סרטניות גנטיות. היכולת שלנו לזהות את המוטציה הספציפית בכל מטופל, מאפשרת לספק לכל מטופל טיפול שונה המותאם אליו וגם לזהות מצבים בהם טיפול מסוים פשוט לא יעזור ויש לפנות לתכנית טיפול אלטרנטיבית. השימוש בגנטיקה להתאמת הטיפול באופן אישי למטופל הוא כמובן נרחב הרבה יותר מתחום האונקולוגיה. כיום ניתן להתאים דיאטה לאדם ספציפי על בסיס בדיקה גנטית לתזונה. ניתן לבצע הפריות מבחנה בשיעורי הצלחה גבוהים הרבה יותר מאשר בעבר, להתאים תרופות ביולוגיות ואימונותרפיות לכל מטופל באופן אישי וכן הלאה. המשמעות הפרקטית של כל אלה היא שיעורי הצלחה גבוהים יותר מאי פעם בכל טיפול המבוצע בהתאמה אישית וזאת סיבה מספיק טובה למהפכה שצפויה מערכת הבריאות העולמית לעבור סביב נושא זה, כבר בשנים הקרובות ועמוק אל תוך העתיד.

האם התחום רלוונטי לכל סוגי הטיפולים הרפואיים?

ובכן, נכון להיום התשובה היא לחלוטין לא. חשוב להבין שטיפולים רפואיים רבים מבוצעים מלכתחילה בהתאמה אישית למטופל, במיוחד כאשר מדובר בפרוצדורות כירורגיות. יחד עם זאת, מרבית הטיפולים הרפואיים המבוצעים כיום, מבוצעים על פי תכניות טיפול גנריות המתאימות לכל מטופל ולא מותאמות אליו. במקרים רבים אין כל צורך להתאים אותם באופן אישי ובמקרים אחרים, עדיין לא קיימת הטכנולוגיה ובעיקר המוכנות המערכתית להתאים אותם למטופל הספציפי. מצב זה של הדברים עובר כאמור שינוי משמעותי בשנים האחרונות וצפוי להתגבר מאוד בשנים הקרובות ואל תוך העתיד, כך שבעתיד יינתנו לנו מרבית הטיפולים הרפואיים, החל משיכוך כאבים וכלה בניתוחים מורכבים על בסיס מתודולוגיות של בריאות מותאמת אישית.

הקליניקה הרפואית של רפואה חכמה מאמצת כבר היום את גישת הרפואה בהתאמה אישית ומציעה שורה של שירותי ייעוץ וטיפול רפואי על פי העקרונות של רפואה מותאמת אישית. ברפואה חכמה תוכלו לעבור שורה של טיפולים אסתטיים ואנטיאייג'ינג, לקבל ייעוץ רפואי במגוון תחומים וכן לעבור בדיקות וטיפולים רפואיים בתחומים שונים כמו טיפולים הורמונליים וכאבים בחזה, כולם מבוססים על עקרונות הרפואה בהתאמה אישית. לקבלת מידע נוסף, צרו עמנו קשר עוד היום בטלפון 03-6154400 ונשמח לסייע בכל שאלה ועניין.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

More To Explore

חומצה היאלורונית מתחת לעיניים מחיר
מידע נוסף

חומצה היאלורונית מתחת לעיניים

כמה עולה הזרקת חומצה היאלורונית מתחת לעיניים? הזרקה של חומצה היאלורונית מתחת לעיניים ומסביבן היא אחד הטיפולים האסתטיים הנפוצים כיום בקטגוריית טיפולי האנטי אייג'ינג. טיפול

טיפול לחידוש העור
מידע נוסף

טיפול לחידוש העור

חידוש עור הפנים – טיפול פנים לחידוש העור מראה הפנים שלנו הוא הדבר הראשון שמסגיר את מצבנו כשאנו עייפים או חולים, לחוצים, מודאגים, או רגועים,

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch

דילוג לתוכן